Quintana - Koncert česko-italského dua Ilaria Fantin & Kateřina Ghannudi na zámku Nebílovy

Kulturní akce

  • Nebílovy ()
  • 27. 5. 2018
  • 19.00
  • Plné vstupné 150 Kč / Snížené vstupné 100 Kč

Koncertní vystoupení špičkových interpretek z Apeninského poloostrova představí trojřadou barokní harfu a arciloutnu a pokusí se navodit atmosféru jihu Itálie a vystihnout emoce, které barokní a tradiční lidová hudba této země nabízí. Vrátíme se v čase ke kořenům tradiční interpretace, kdy se zpěvák sám doprovázel na loutnu či harfu.
Koncert se uskuteční v tanečním sále zámku.

Ilaria Fantin po absolvování Konzervatoře A. Pedrollo v rodné Vicenze završila s vyznamenáním svá studia absolutoriem specializace ve hře na loutnu na Conservatorio E. F. dall’Abaco ve Veroně. Jako sólistka i komorní hráčka, zabývající se autentickou interpretací hudby starších stylových období od středověku po baroko, pravidelně vystupuje doma v Itálii i v zahraničí a spolupracuje s různými ansámbly (pod vedením dirigentů Stefano Montanari, Paolo Faldi, Alberto Rasi, Julian Podger, Bettina Hoffmann, Christopher Hogwood). Ilaria mj. vystoupila na těchto předních evropských festivalech: Alte Musik Feldkirchen, Muziekcentrum De Bijloke di Gent, 32° Festival de Musica Antigua di Siviglia, Fora do lugar Festival Internacional de Musicas Antigas v Portugalsku, Bucerius Forum di Hamburg, Concertgebouw di Amsterdam.                                                                                                                                                                               Je dramaturgyní festivalu „Musica delle Tradizioni” pro Società del Quartetto di Vicenza, zaměřeného na mezinárodní scénu world music. Nahrála několik CD včetně spolupráce s tenoristou Pino de Vittorio na albu „Siciliane” pro španělskou nahrávací společnost Glossa a CD pro Sony Classic se sopranistkou Simone Kermes, se kterou absolvovala i koncertní turné v Karibiku. Ilaria spolupracuje také se zpěvačkou Petrou Magoni a italským režisérem Pippo Delbono v divadelním představení „Il Sangue”, které odehráli např. v Théâtre Des Bouffes Du Nord v Paříži, v Teatro Olimpico ve Vicenze, Auditorium Parco della Musica v Římě. S Petrou Magoni debutovala v duu i na dvou koncertech na festivalu v  Ekvádoru. Již sedm let hraje s pražskou harfenicí Kateřinou Ghannudi ve společném projektu „Quintana”, které letos natočilo druhé album.

Harfenice Kateřina Ghannudi studovala hru na harfu u Jany Střížkové a zpěv u Lenky Pištěcké v Praze a u Glorie Banditelli v italském Terni. S touhou oživit tradici lidového harfenictví v Čechách začala hrát roku 2001 na repliku nechanické harfy z 19. století a zároveň hudbu starší i současnou na harfu gotickou a keltskou. Svá harfová studia zatím završila absolutoriem bakalářského studijního programu Hra na trojřadou barokní harfu pod vedením Loredany Gintoli ve Veroně. Vedle sólového vystupování doma i v zahraničí spolupracuje jako harfenice i jako zpěvačka se soubory  In Cordis Ensemble, Quintana (duo s loutnistkou Ilaria Fantin), Laus Veris, jako hráčka bassa continua s La Folia Barockorchester a Collegium 1704. Její snaha o poznání jiných kultur (Mgr. v oboru Kulturologie na FF UK v Praze) ji v minulosti přivedla také ke spolupráci s některými soubory worldmusic. Kateřina vystoupila na prestižních mezinárodních festivalech - Concertgebouw Amsterdam, De Bijloke Gent, Wratislavia Cantans, Hudební most Praha - Drážďany, FEMAS Sevilla, Festival Radovljica, Fora do lugar (Portugalsko), Al Bustan Festival (Libanon), Teatro Nacional di San José (Kostarika). S barokní harfou se nejnověji představila na albu Siciliane s tenoristou Pino de Vittorio, na kompletní nahrávce lamentací skladatele Alessandra della Ciaia - Lamentationi, Venice 1650 (Roberta Invernizzi &Lab‘600) a na CD Queens: Händel Opera Arias (se sopranistkou Robertou Invernizzi & Accademia Hermans). Zúčastnila se nahrávání pro Český rozhlas, Proglas, Rai3, Radio Vaticana a pro vydavatelství Glossa Music, Supraphon a Arta Records. Věnuje se také pedagogické činnosti a pořádá semináře o hře na historické harfy.