Festival ANIMA MUSIC 2019 - Staré písně, prastaré - Koncert na zámku Nebílovy

Kulturní akce

ANIMA MUSIC
třetí ročník letního hudebního festivalu na zámku Nebílovy, který vás tentokrát provede cestami snů, iluzí a stinnými zákoutími hudby.

Staré písně, prastaré

Ondřej Smeykal - didgeridoo, gongy
Ivo Hucl - texty

Staré písně, prastaré je společný projekt virtuozního hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo Ondřeje Smeykala a básníka Iva Hucla, v němž v autorském podání zazní krátké magicko-realistické příběhy inspirované sněním. Původní obyvatelé Autrálie Aboriginci považovali snění za kanál, jímž proudí do našeho světa moudrost a věřili, že skrze sny mohou vstupovat jak do minulosti, tak do budoucnosti. Vydejme se proto na dobrodružnou cestu snění; snít můžeme tak dlouho, dokud se neprobudíme a sny se nestanou skutečností.

Ondřej Smeykal je originální český výtvarník, ale především profesionální hráč a průkopník hry na australský domorodý nástroj didgeridoo a elektrodidgeridoo. Na didgeridoo začínal jako samouk v dnes již legendární skupině Wooden Toys s Ianem Woodem. Od té doby stačil hru na tento nástroj dovézt k mistrovství, které je oceňováno díky jeho koncertům téměř po celém světě a to včetně kolébky tohoto „magického“ aboriginského nástroje - Austrálii. Díky této virtuozitě je často zván ke spolupráci významnými českými i zahraničními hudebníky. Spolupracoval například s Monikou Načevou, Pavlem Fajtem, Petrem Niklem, Milošem Dvořáčkem, Jaroslavem Duškem a Milanem Caisem.

Ivo Hucl je český básník, kurátor a kulturní aktivista, ale též zakladatel Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích. Doma i v zahraničí realizoval řadu výtvarných výstav, festivalů a slavností, často s tematikou Dálného východu. Hned za vydání své první knihy Ostrovní básně v roce 2010 obdržel literární Cenu Bohumila Polana, jeho předposlední kniha Prach prázdna byla nominována na Státní cenu za literaturu. Jeho texty se dočkaly několikerého hudebního a rozhlasového zpracování, například Rantand Ensemble, DoMa Ensemble nebo DG 307. V doslovu k druhému vydání Ostrovních básní charakterizuje literární historik Vladimír Novotný jeho poezii slovy: „básně, které vždy musí jít za něčím jiným.“ Dosud vydal pět básnických knih a dvě knihy esejů. Žije a pracuje ve Šťáhlavicích nedaleko Plzně.

Vstupenky jsou k zakoupení v pokladně zámku Nebílovy a na www.plzenskavstupenka.cz.